Aký je rozdiel medzi proteínom a BCAA?

Mnoho športovcov často rieši dilemu, po ktorom z týchto doplnkov výživy kedy siahnuť. My vám vysvetlíme, či a kedy sú pre vás kedy vhodnejšie BCAA (aminokyseliny) a kedy zase siahnuť radšej po proteíne. Poďme sa na to pozrieť od základu. Každý jeden proteín v našej strave aj v našom tele je zložený z určitého množstva […]...
5. februára 2015 | Michal Pataky | 0 komentárov
Mnoho športovcov často rieši dilemu, po ktorom z týchto doplnkov výživy kedy siahnuť.

My vám vysvetlíme, či a kedy sú pre vás kedy vhodnejšie BCAA (aminokyseliny) a kedy zase siahnuť radšej po proteíne.



Poďme sa na to pozrieť od základu. Každý jeden proteín v našej strave aj v našom tele je zložený z určitého množstva a typov aminokyselín. Tieto aminokyseliny predstavujú akési stavebné kamene pre proteín - bielkovinu. Aminokyseliny môžeme úplne jednoducho rozdeliť na dve skupiny - esenciálne - ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť a musíme ich prijať v strave a neesenciálne, ktoré si vieme sami vyrobiť.

Prvým a zároveň tým najzákladnejším rozdielom je to, že všetky proteínové nápoje, shake, driky (nazvime ich ako chceme) sú tvorené bielkovinami.

Doplnok výživy Amino BCAA (based chain amino acids) je tvorený len TROMI vetvenými esenciálnymi aminokyselinami a to Izoleucín, LeucínValín v pomere 2:1:1 , ktoré si organizmus nedokáže sám vyrobiť.

Čo z toho vyplýva?

Že proteínové nápoje obsahujú širšie spektrum bielkovín, zatiaľ čo BCAA obsahujú len tri základné aminokyseliny. A zároveň proteínové nápoje majú oveľa viac kalórií ako tablety BCAA.

Kedy používať používať radšej proteínový nápoj?

V prípade, že chcete komplexnejší doplnok výživy, ktorý obsahuje viac kalórií a zároveň aj nejaké tie sacharidy prípadne tuky (ako náš Wellness proteín), tak  určite je vhodnejší proteínový nápoj. Taktiež je lepší, ak potrebujete kvalitnú "náhradu" stravy. Ideálne napríklad ako desiatu, olovrant, prípadne druhú večeru. V prípade druhej večere odporúčame siahnuť po micelárnom kazeíne, ktorý sa uvoľňuje do tela 6 - 7 hodín. Trvá ti cesta z tréningu/posilky pomerne dlho, prípadne ideš hneď do roboty? Tu je opäť lepšie použiť niektorý z proteínových drinkov, ktorý jednoducho zamiešaš s vodou alebo mliekom a máš dávku kvalitných živín pre tvoju potréningovú regeneráciu.

Kompava wellness proteinProtein na objemmicelarny kazein

Kedy radšej siahnuť po BCAA?

Výhodou BCAA je hlavne to, že ich telo veľmi rýchlo dokáže spracovať nakoľko sa takmer okamžite dostávajú do krvného riečiska a sú pripravené regenerovať tvoje svaly. Ich problém je to, že sa z nich príliš nenasýtiš. Povedzme si úprimne, že zhltnúť 4 - 6 tabliet po tréningu asi žiadnemu človeku nestačí. Preto, ak si schopný sa po odtrénovani normálne najesť do pomerne krátkej doby cca 15 - 45 min, tak kľudne používaj aj BCAA, ktoré hneď budujú bielkoviny potrebne na rast svalov a regeneráciu. To, že BCAA obsahujú veľmi malé množstvo kalórií môžeme aj patrične využiť hlavne v čase tzv. "rysovacej" fázy, kedy sa snažíme zhodiť z tela tuk a "vysekať" postavu. V tomto prípade nám poslúžia ako ochrana svalovej hmoty pred a po tréningu.

bcaa

Čo je chutnejšie?

Tu je odpoveď jednoznačná. Proteínové nápoje sú v dnešnej dobe celkom chutné, hlavne ak si ich spravíte s mliekom, tak aj zasýtia a zároveň chutia. BCAA sú zvyčajne vo forme väčších tabliet obalených filmom, ktoré treba prehĺtať, čo nemusí byť každému príjemné a chutné.

Teraz už poznáte benefity, klady aj zápory jednotlivých produktov, tak dúfame, že bude pre vás ľahšie sa zorientovať v našej ponuke doplnkov výživy, do ktorých onedlho pribudne ďalšia zaujímavá novinka ...

 

Autor: Mgr. Michal Pataky
[fbcomments]

Najčítanejšie články

[wpp stats_views=1 post_type="post" order_by="views"]