6 najväčších omylov fitness priemyslu, ktorým verí väčšina z vás.

Približne 6 rokov pôsobím ako tréner. Pôsobil som na, približne, 6 rôznych trénerských pozíciach a pracoval s množstvom rôznych ľudí. Na základe doterajších skúseností som vyhodnotil 6 najväčších omylov fitness priemyslu, ktorým ešte stále verí väčšina bežných ľudí, ktorí u nás cvičia a trénujú. Ktorých 6 najväčších omylov fitness priemyslu som vybral? 6. omyl – Sixpack, tehličky, […]...
18. marca 2016 | Michal Pataky | 0 komentárov
Približne 6 rokov pôsobím ako tréner. Pôsobil som na, približne, 6 rôznych trénerských pozíciach a pracoval s množstvom rôznych ľudí. Na základe doterajších skúseností som vyhodnotil 6 najväčších omylov fitness priemyslu, ktorým ešte stále verí väčšina bežných ľudí, ktorí u nás cvičia a trénujú.

Ktorých 6 najväčších omylov fitness priemyslu som vybral?


6. omyl - Sixpack, tehličky, pekáč, kocky ...

6 najväčších omylov fitness priemyslu

Nech si to nazveš akokoľvek, určite vieš, o čo ide. Áno vystúpené brušné svaly sa stali akousi ikonou a cieľom mnohých bežných ľudí. Často ich ľudia považujú za niečo nedosiahnuteľné alebo za stav, kam sa chcú dostať pravidelným cvičením. Samozrejme, mať pekné brucho nie je nič zlé! Horšie je spôsob, akým sa k tomu ľudia snažia dopracovať.

 

Častokrát vidíme nekonečné opakovania a série rôznych skracovačiek, sklápačiek a iných ľah-sedových cvičení. Ľudia často žijú v naivnej predstave, že keď budem robiť denne stovky takýchto opakovaní, tak si vypracujem krásne brucho a štíhly pás. OMYL priatelia! Takýmito cvičeniami si akurát viete vyvolať rôzne problémy s chrbtom a "krížami". Prečo? Pretože väčšina týchto cvičení len preťažuje vrchnú časť brušných svalov a zapája len priamy sval brucha (m. rectus abdominis)  alebo flexory bedrového kĺbu, ktoré odstupujú od chrbtice.

Okrem toho neexistuje lokálne chudnutie, čiže stovky opakovaní ti nepomôžu vypracovať krajšie brucho. Musíš sa zamerať na celkové zníženie množstva podkožného tuku a zvýšenie podielu svalovej hmoty.

Už vieš, prečo ťa stále bolia kríže a nemáš sixpack?

5.  omyl - Gro prijatej energie by mali tvoriť sacharidy, hlavne obilniny. 

Áno, u vytrvalostných športovcov by sme to mohli tvrdiť. Prípadne, ak máme naozaj vysoký výdaj energie a potrebujeme rýchlo regenerovať. Avšak u bežných ľudí nie. Pokiaľ dáš do tela veľké množstvo sacharidov, tak máš pomerne veľa energie, ktorá sa celkom rýchlo trávi. Preto, ak nemáš pohybovú aktivitu a cvičíš dvakrát za týždeň, tak príliš veľa sacharidov nemusí byť pre teba vhodný alternatíva. Bežne ti stačí cca 30% energie prijať zo sacharidov.

Viem, vplyv fitness magazínov a krásnych tiel je veľký. Keď vidíme, že ten kulturista alebo bikiny fitnesska má našu vytúženú postavu a vedľa neho svieti jedálniček typu celozrnné pečivo na raňajky a kuracie na vode s ryžou hneď si povieme: "To musí fungovať aj na mne!" OMYL priatelia. Zrejme to nebude fungovať. Musíme si uvedomiť, že to sú ľudia, ktorí sú absolútne oddaný tréningu a častokrát trénuju za deň viac ako bežný človek za celý týždeň :-)

K tomuto fenomńu prispeli aj odporúčania WHO, ktorá dlhé roky preferovala práve vysokosacharidovú stravu založenú na celozrnných obilninách. V poslednej dobe však zistili, že to nebol úplne správny prístup vzhľadom na zvýšený počet obéznych ľudí. V posledných mesiacoch prebehla úprava odporúčaní od WHO.

6 najväčších omylov fitness priemyslu

4. omyl - Démonizácia tukov

Spolu s vysokosacharidovými odporúčaniami vzrástla aj démonizácia tukov. Práve tuky boli považované za tvorcu všetkého zla, keďže 1 g tuku obsahuje takmer dvojnásobok energie ako sacharid.

Z tohto dôvodu sme preferovali viac sacharidy lebo majú menej energie ako tuky a obezitu a priberanie sme pripisovali práve tukom. OMYL priatelia! Opak je pravdou pretože sme zabudli na trávenie tukov, ktoré je podstatne dlhšie ako trávenie sacharidov, čo nám zaručí nízku hladinu glukózy a inzulínu v krvi s dostatočným množstvom energie.

V dnešnej dobe sa čoraz viac odborníci zhodujú v tom, že práve strava bohatšia na zdravé a kvalitné tuky spolu s bielkovinami je lepším riešením. Či majú pravdu sa dozvieme opäť o nejakých 20 - 30 rokov. Dnes môžeme len vychádzať z dostupných výskumov a aktuálneho stavu.

Preto, ak chceš mať horeuvedený pekáč alebo tehličky na bruchu, tak skús obmedziť sacharidy, pridať zdravé tuky a sleduj, čo sa deje. Samozrejme nezabúdaj na tréning, ale nie formou sklapovačiek :)

3. omyl - Svalový objem = veľká sila

Kult bodybuildingu zo 60-tych rokov stále pretrváva aj v dnešnej dobe. Väčšina bežných ľudí verí, že veľké svaly automaticky znamenjú aj veľkú silu. OMYL priatelia!

6 najväčších omylov fitness priemyslu

Svalová hypertrofia je len jedným z cca 10 adaptačných mechanizmov pri silovom tréningu. Na svalovú silu toho vplýva oveľa viac. Keďže sila je vo veľkej miere závislá od nervového systému, tak skutočne silní ľudia vôbec nemusia byť extrémne veľký. Pozrite sa napríklad na gymnastu, oštepára, boxéra či vzpierača. Títo športovci sú oveľa "menší" ako napríklad kulturisti, ale dokážu vygenerovať obrovskú silu.

Často sa mi stáva, že k nám chodia cvičiť chalani, ktorí celkom pekne vyzerajú, majú veľký hrudník a paže, ale funkčnosť ich tela je na tom už horšie. Je to spôsobené ich typom tréningu kde sa zameriavaju hlavne na lokálnu hypertrofiu. Potom príde ďalší chalan, ktorý síce je oveľa "menší" a zdvihne ťažší kettlebell.

 

2. omyl - Silový tréning pre ženy nie je vhodný.

Pomaly nám začína prituhovať s omylmi fitness priemyslu ...

Nerozumiem tomu, ale ženy si v dnešnej dobe stále myslia, že gro ich tréningu by malo tvoriť tzv. kardio. Veď predsa ženy chcú býť štíhle a chudnúť. Muži robia opak lebo chcú mať viac svalov a byť silnejší. "Samozrejme", najlepšie na chudnutie je, ak robíš dlhotrvajúce aeróbne aktivity na nízkej intenzite lebo práve vtedy najviac páliš tuk. OMYL priatelia!

6 najväčších omylov fitness priemyslu

Najviac páliš tuk vtedy, ak máš vyšší bazálny metabolizmus a teda, ak máš aktívnu svalovú hmotu! Nie, ženy sa nemusia báť, že budú vyerať ako kulturistky. To určite nebudú. Žena by musela totálne inak trénovať a úplne sa poddať naberaniu svalovej hmoty, čo väčšina nedokáže. Avšak pribrať 2- 3 kg svalovej hmoty žiadnej žene neublíži. Práve naopak, oveľa viac môžu nechať vyniknúť svoje ženské krivky a budú sa cítiť sebavedomešie.

Okrem toho má silový tréning ďalšie benefity ako prevencia voči osteoporóze, ktorou ženy často trpia alebo zvýšená fyzická zdatnosť a teda menšia závislosť o "mužskej" sily :-)

Ešte raz opakujem - nebojte sa baby, nebudete vyzerať ako kulturisti/ky.

1. omyl - IZOLOVANÝ TRÉNING JE LEPŠÍ AKO KOMPLEXNÝ

Priatelia! Toto je naozaj OMYL číslo 1.

Stále veľa ľudí verí tomu, že práve sedenie na stroji vo fitku je ideálnou voľbou trénigu. Áno je, pokiaľ chceš byť človek s veľkým svalovým objemom a nízkou úrovňou sily k pomeru voči hmotnosti a svalovému prierezu tak áno.

Je dôležité si uvedomiť, že v dnešnej dobe, keď väčšina z nás celý deň presedí za počítačom, je viac ako dôležíte necvičiť v sede a vo flekčnej polohe. Toto len viac zdeformuje naše držanie tela. Oveľa lepšie a vhodnejšie je cvičiť v stoji a robiť základné silové cvičenia s olympijskou činkou alebo kettlebellom, ako napr. drepy, mŕtve ťahy, zhyby, výpady, tlaky, swingy, turkish get upy, behy, šprinty, skoky  a pod. a nie len sedieť a tlačiť pred seba nejakú rúčku v stabilnej polohe.

6 najväčších omylov fitness priemyslu

V základných silových cvičeniach dokážeš oveľa lepšie zapojiť celé telo, prepojiť svalové reťazce, posilniť core alebo rôzne menšie svaly, ktoré slúžia ako fixátory. Ja viem, mať veľký biceps pod tričkom, ktorý je vidno navonok je "oveľa lepšie" ako mať funkčný predný pílovitý sval, ktorý ti fixuje lopatku pri cvičení :-)

Ktorých 6 najväčších omylov fitness priemyslu by si vybral/a ty?


Daj nám vedieť do komentárov a ak sa ti článok páči, zdieľaj ho medzi svojich kamošov. Možno aj oni stále žijú v omyle :-)

 

Ak sa chceš dozvedieť niečo viac o tréningových pomôckach, ktoré nepatria medzi omyly fitness priemyslu, tak si rýchlo stiahni náš ebook.

 
[fbcomments]

Najčítanejšie články

[wpp stats_views=1 post_type="post" order_by="views" range="monthly"]