Ako jazdiť na bicykli v daždi a chlade? Pýtali sme sa tých najpovolanejšich …

Viete, ako jazdiť na bicykli v daždi a chlade? My sme sa spýtali tých najpovolanejších a to našich cyklokuriérov zo Švihaj šuhaj. Posledných pár dní nás sprevádzalo nie veľmi priaznivé počasie na presun na bicykli. Počas daždivých dní sme aj my išli dvakrát na bicykli, ale nedopadli sme veľmi dobre, úplné premoknutie a pomerne chladno […]...
17. decembra 2014 | Michal Pataky | 0 komentárov

Viete, ako jazdiť na bicykli v daždi a chlade? My sme sa spýtali tých najpovolanejších a to našich cyklokuriérov zo Švihaj šuhaj.


Posledných pár dní nás sprevádzalo nie veľmi priaznivé počasie na presun na bicykli. Počas daždivých dní sme aj my išli dvakrát na bicykli, ale nedopadli sme veľmi dobre, úplné premoknutie a pomerne chladno bol len zlomok toho, čo sme počas jázd zažili.

Preto nás napadlo, že by sme sa o tejto téme mali porozprávať s tými, ktorí sú v tomto doslova ako ryba vo vode a to našich cyklokuriérov zo Švihaj Šuhaj, ktorých úžasné služby využívajú aj naši zákazníci. Na naše otázky odpovedal šuhaj Šimon, ktorého často stretnete ako šliape po meste s jeho veľkým (naloženým) kargobajkom.

Poďme na to!

 

protrening.sk: Ahoj Šimon, takže máme na teba pár otázok ohľadom jazdy na bicykli v daždi... prvá otázka znie: Jazdia šuhaji aj za daždivého a chladného počasia aké bolo začiatkom Decembra?

šuhaj Šimon: Ahojte. Naši zákazníci si nevyberajú aké je počasie keď potrebujú poslať expresnú zásielku. Zásielka musí byť za každých okolností doručená či už sneží, prší, alebo čokoľvek iné. Jazdíme za každého počasia.

[caption id="attachment_1369" align="aligncenter" width="566"]ako jazdit na bicykli v daždi a chlade Šuhaj Šimon vie ako jazdiť na bicykli v daždi a chlade, aj keď na fotke je v letnom režime :-)[/caption]

 

protrening.sk: A kedy švihaj šuhaj nedoručuje? Za akého počasia?

šuhaj Šimon: Nikdy sa nám ešte nestalo že by sme vôbec nedoručovali kvôli počasiu. Nedoručujeme napríklad na Vianoce a podobne. Stane sa však občas, že je počasie naozaj nehostinné, keď je silný vietor a do toho silno sneží alebo padajú krúpy. Takéto počasie nie je nič príjemné, ale nezastaví nás, iba spomalí. V takomto prípade je väčšinou problém aj s ostatnými druhmi dopravy.

 

protrening.sk: Skús nám trochu priblížiť, ako by sa mal človek obliecť keď ide na bicykel v daždi? Aké materiály použiť? To poncho za 1€, ktoré mám ja asi nie je dobrý nápad ...

šuhaj Šimon: Najdôležitejšie sú poctivé blatníky. Bez nich je v silnom daždi akékoľvek dobré oblečenie zbytočné. Ideálne oblečenie do dažďa neexistuje. Je rozdiel jazdiť v daždi celý deň a ísť v daždi do práce a späť. V prípade kratšej jazdy v daždi stačí bežná nepremokavá bunda akú si zoberiete na hory, turistické topánky a športové nohavice. Svoju úlohu dobre splní aj poctivý pršiplášť, pod ním môže byť človek oblečený úplne normálne. Také tie za 1 € však neodporúčam, rovnako by sa tak dalo použiť vrece na smeti. Keď však šuhaji niekedy musia jazdiť v daždi celý deň treba si dať na oblečení záležať o dosť viac. Pršiplášť sa nedá príliš použiť, lebo je síce nepremokavý ale nepriedušný, čo je po pár hodinách značne nepríjemné. Tu treba jednoznačne investovať do kvality. Dnes už bežne dostať oblečenie s gore-texovou, či s inou nepremokavou a priedušnou membránou. Investícia to väčšinou nie je najmenšia, ale funguje to. Najväčšou slabinou sú rukavice a topánky, tie premoknú najčastejšie. Niekedy však zlyhá aj najkvalitnejšie oblečenie a najjednoduchšie je ísť sa prezliecť do suchého a pokračovať tak.

 

protrening.sk: Ako by sme mali jazdiť na bicykli v daždi a chlade? Na čo si napr. dávať pozor?

šuhaj Šimon: Keďže viditeľnosť je za dažďa spravidla horšia, reflexné prvky a svetielka sú ešte dôležitejšie ako v pekný deň. Cyklotrás máme stále málo, zákon káže jazdiť po cestách. Pokým vás šofér auta vidí, úmyselne vás nezrazí. To je dôležité si uvedomiť. Je bezpečnejšie držať sa trochu ďalej od pravej krajnice, aby ste mali lepší manévrovací priestor na obchádzanie mlák a výmoľov. Najväčší pozor odporúčam dávať na priechodoch pre chodcov a podobne, lebo farba, ktorú používajú cestári, najmä keď je nová, je veľmi šmykľavá. Viac krát som už kvôli tomu objímal asfalt.

 

protrening.sk: S akým najväčším problémom sa stretávaš (alebo stretneme) pri jazde v daždi?

šuhaj Šimon: Jednoznačne nekvalitné cesty a chýbajúca alebo zlá infraštruktúra. V daždi sú mnohé výmoli ukryté pod mlákami čo môže byť nebezpečné. Alebo keď vás napríklad ošpliecha vlna vody z pod kolies auta, nepomôže žiadne oblečenie ...

 

protrening.sk: Šimon, povedz, prečo by sme mali jazdiť bicyklom aj keď prší?

šuhaj Šimon: Bicykel je v každom prípade najlepší dopravný prostriedok do mesta. Prečo by sme sa mali obmedzovať iba kvôli počasiu?

 

protrening.sk: A na záver Šimon, čo by si chcel odkázať našim zákazníkom, ľuďom, ktorí čítajú tento rozhovor, alebo tým, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či jazdiť bicyklom aj v daždi?

šuhaj Šimon: Jazdite na bicykli. Je to skvelé z každého hľadiska. Do práce, do školy, na nákupy, alebo len tak. Zo začiatku to môže byť trochu ťažké, ale za krátko si zvyknete a zistíte že je úžasné premiestňovať sa po meste len pomocou vlastných síl, odkázaný len na svoje schopnosti a nie na meškajúci autobus, alebo státie v zápche.

 

Tak vidíte priatelia, jazdiť na bicykli sa dá za každého počasia a celoročne. Treba sa však vhodne obliecť a prispôsobiť sa počasiu, či už technikou alebo správaním sa na ceste. Naši šuhaji sú toho jasným dôkazom, takže sa vôbec nemusíte báť nechať si vaše zásielky doručiť ekologicky a hlavne športovo - na bicykli. Sme predsa športovci a športovci doručujú športovo :-)

A čo ty? Vieš ako jazdiť na bicykli v daždi a chlade?


 

svihajsuhaj

 


Komentáre

komentáre