Ako nepribrať cez sviatky? 5 zaručených tipov a jeden tajný navyše!

Ako nepribrať cez sviatky? To je otázka, však? Určite to trápi mnoho ľudí, nie len športovcov, keďže sa blížia Vianoce – sviatky hojnosti, dobrého jedla, koláčikov, návštev a iných tradícií. Preto sme pre teba pripravili krátku príručku, ktorá obsahuje 5 zaručených tipov ako na to. Poďme sa na ne spoločne pozrieť. Čo robiť a ako nepribrať […]...
7. decembra 2015 | Michal Pataky | 0 komentárov

Ako nepribrať cez sviatky? To je otázka, však? Určite to trápi mnoho ľudí, nie len športovcov, keďže sa blížia Vianoce - sviatky hojnosti, dobrého jedla, koláčikov, návštev a iných tradícií. Preto sme pre teba pripravili krátku príručku, ktorá obsahuje 5 zaručených tipov ako na to. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.Čo robiť a ako nepribrať cez sviatky?


5. Voda


Tipom číslo 5 na to, ako nepribrať cez sviatky je VODA. Áno voda, voda z vodovodu. Táto dokonalá tekutina je pre naše telo nesmierne dôležitá a okrem toho neobsahuje žiadne zbytočné kalórie ako všetky tie sladené žbrndy, ktoré máme vo zvyku piť. Takto nebudeš prijímať nepotrebné kalórie a zbytočne priberať.


Okrem toho skús tento tip navyše:


Ak pôjdeš na návštevu, predtým ako si sadneš pred tie hory jedla, tak si vypítaj pohár čistej vody a ten ihneď vypi. Zaplníš si tak trošku viac žalúdok a zješ menej koláčikov :-)
[caption id="attachment_9070" align="aligncenter" width="600"]ako nepribrať cez sviatky Voda je najlepším variantom pre tvoj pitný režím počas sviatkov.[/caption]

4. Zvoľ zdravšie varianty koláčov 


Áno, aj koláčíky sa dajú pripraviť v zdravšom variante. Odporúčam nájsť si rôzne recepty napr. na proteínové alebo iné koláče bez múky a veľkého množstva bieleho cukru. Aj piecť sa dá inak a možno práve to obzvláštni tvoje tohtoročné Vianoce. Ako inšpirácia ti môže poslúžiť publikácia Z fitka do kuchyne 3 alebo ako si osladiť život a nepribrať, ktorú napísali naši kamaráti Peťo a Lucia. Nájdeš tu kopec skvelých receptov, ktoré môžeš skúsiť. Prípadne nájdi nejaký zaujímavý recept, (napr. s Wellness proteínom), TU na stránke Kompava, ktorá nám dodáva výživové doplnky.


3. Silový tréning a svalová hmota.


Obdobie sviatkov je ideálny čas na nabratie svalovej hmoty. Keďže tvoj príjem energie bude veľmi vysoký, môžeš to využiť vo svoj prospech a nabrať nejakú svalovú hmotu navyše. Touto cestou sa zrejme vyberiem aj ja. Nebudem síce vysedávať na kulturistických strojoch, ale nejaké drepy, zhyby, mŕtve ťahy a podobné komplexné cvičenia určite zaradím do svojho tréningu s cieľom pribrať pár dekagramov svalovej hmoty. Samozrejme si predtým spravím analýzu tela na váhe Tanita, ktorú si môžeš spraviť  u nás aj ty. Na základe toho uvidíme, či sa nám to podarilo. Zvýšená svalová hmota a zvýšený bazálny metabolizmus ti v konečnom dôsledku v januári veľmi pomôžu, ak budeš chcieť stratiť prebytočný tuk.


analýza tela na váhe tanita


2. Neprejedaj sa


Tip číslo 2 bude veľmi náročné splniť. Všetko je to len o seba kontrole a o určení si kedy máme dosť. Hovorí sa, že aj oči jedia, čo je pravda, ale treba ich občas zatvoriť a neprejesť sa zbytočne veľa. Tvoja sebakontrola ti to vráti v tom, že nepriberieš a tvoje telo nebude vyzerať ako spuchnutý balón.


1. Hýb sa.


Dostatok pohybu je všeobecne jedným z najlepších variantov na preveciu pred priberaním, nie len cez sviatky. Kalorický príjem a výdaj musia byť v rovnováhe. Akonáhle máš viac energie prijatej ako vydanej, budeš priberať. Podľa môjho názoru by sme mali počas sviatkov absolvovať aspoň 30 min pohybovej aktivity každý deň. Samozrejme beh do chladničky a späť sa neráta. Zvoliť si môžeš turistiku, intenzívny intervalový tréning, beh, posilňovanie a pod. Taktiež vysedávanie v buefete pod svahom nerátaj.


Dostatok pohybu je kľúčovým bodom ak nechceš pribrať. Preto som ho zaradil na zlatú priečku medzi tipmi ako nepribrať počas sviatkov. Počas tohto obdobia je ideálna možnosť pre pohyb, stačí len prekonať svoju lenivosť a pôjde to samé. Tvoje telo sa ti určite odvďačí.Tajný tip ako nepribrať cez sviatky.


Koláče jedz až po bielkovinách!


Možno si o tom ešte nepočul, ale je dobré, ak si pred konzumáciou sacharidov dáš niečo s obsahom bielkovín. Dôvod je jednoduchý. Bielkoviny sa pomalšie trávia a dokážu spomaliť aj trávenie sacharidov. Tým pádom ti tak rýchlo nestúpne a neklesne hladina cukru v krvi a nebude ti toľko lietať inzulín. Okrem toho, ak zješ bielkoviny, tvoj žalúdok bude už pomerne plný a toľko koláčov nezješ. Odporúčam aplikovať hlavne ráno. Na raňajky si nedaj koláče, ale skôr niečo bielkovinové a až potom si oslaď život. Najlepšie niektorým z hore uvedených tipov :-)


Komentáre

komentáre