Ako sa správne nastimulovať pred tréningom pomocou jedla? Odpovedá Dušan Plichta

Nadväzujeme na predchádzajúci rozhovor s Dušanom Plichtom, kde sme sme sa rozprávali o tom, aké jedlo jesť pred tréningom. Teraz plynulo nadviažeme na tému, čo jesť pred tréningom a pozrieme sa na to, ako sa správne nastimulovať pred tréningom pomocou jedla? Aký doplnok výživy odporúčaš pred tréningom? Určite odporúčam kvalitný proteín. Novinkou na trhu sa […]...
25. februára 2016 | Michal Pataky | 0 komentárov
Nadväzujeme na predchádzajúci rozhovor s Dušanom Plichtom, kde sme sme sa rozprávali o tom, aké jedlo jesť pred tréningom.

Teraz plynulo nadviažeme na tému, čo jesť pred tréningom a pozrieme sa na to, ako sa správne nastimulovať pred tréningom pomocou jedla?


Aký doplnok výživy odporúčaš pred tréningom?

Proteín KOMPAVA Wellness Daily ProteinUrčite odporúčam kvalitný proteín. Novinkou na trhu sa ukazujú produkty ako je napríklad Premium energy od Vlada Zlatoša, ktorý som testoval a fakt to dosť dobre funguje. Ide tam totiž o špičkový škrob, ktorý sa používa aj vo vrcholovom športe, čo ti pomôže uržať si stabilnú energiu o dosť dlhšie! Takto som dokázal od raňajok o 6.00 cestovať a následne lyžovať v jednom kuse 9.00-12.30. Sám som bol prekvapený…

Mojou špecialitou je zase MCT olej, ktorý vie byť okamžitým zdrojom rychlej energie aj s optimálnym vplyvom na metabolizmus.

V súčasnej dobe je veľký boom rôznych predtréningových stimulantov, čo odporúčaš ty, ako sa správne nastimulovať pred tréningom?


Ja som za prírodné stimulanty a tak by som začal najprístupnejšimi v podobe kávy a čaju. Tu je alfou a omegou ich kvalita a správne dávkovanie. Organicky viazaný kofeín sa správa úplne inak ako syntetický kofeín a preto sú prírodné zdroje vždy lepšie. Pre tréning metabolickej flexibility a zároveň optimalizáciu cukru v krvi, by som neodporúčal kombinovať kofeín s cukrom, ale skôr prijímať čistý, alebo s ľahko stráviteľným tukom vo forme kokosového oleja, alebo MCT.

To či si dáte pred tréningom sladké starbucks Frappucino, alebo espresso s lyžicou kokosového oleja, robí obrovský rozdiel. Aj keď je kvalita tréningu podstatná, tak tým, čo si dáte pred ním, buď využiteje tréningový potenciál na 100%, alebo ani nie na 50%. Naozaj si treba uvedomiť, že kým nezačnete riešiť výživu , tak niekedy môžete trénovať bez želaného efektu schudnutia tuku a nabratia svalov.

Okrem kávy a čaju, tu potom máme ešte kvalitné kakao, horkú čokoládu, guaranu, ale aj hodnotné aminokyseliny, ukryté v kvalitných zdrojoch proteínu.

Kofeín je jeden z mála vedecky overených doplnkov výživy, aké sú zásady požívania?


ako sa vhodne nastimulovať pred tréningomDávka je jed a dávka a teda to čo sa u nás uvádza, že správna miera, je pre každého iná. Závisí od viacerých faktorov, ale aby sme si to nekomplikovali, tak treba len pocitovo pristúpiť k tomu, že či ti stači jedno espresso, alebo sa dobre cítiš až po dvojitom. Celkovo a väčšinovo môžeme povedať, že jedno správne espresso, ktoré sa používa aj ako základ capucina, alebo latte a obsahuje 50-70mg kofeínu je pre väčšinu ľudí veľmi v pohode. Ak ste viac unavený môžete sa stimulovať aj viac, no treba si uvedomiť, že vaše telo si za to potom zoberie svoju daň a bude potrebovať regeneráciu. Aj keď je kofeín super vec, tak to neznamená, že sa dá fungovať 24 hodín /7 dní v týždni.

 

Kofeín z hľadiska chudnutia - má efekt, nemá efekt?


Ani jedna látka samotná ťa nespasí! Vždy je to skôr o komplexnej zmene návykov. Ak budeš dávať kofeín s cukrom a fungovať v strese, tak z toho ešte priberieš. Ak si však v pohode, dobre ješ a dopraješ si svoje 2-3 kávičky na úrovni, tak podporíš svoj výkon, náladu a v tréningu tak odovzdáš svoje maximum. Potom áno, schudneš. :-)

Komentáre

komentáre