Čo je to SMR a fascia?

Mnoho z vás už videlo nejakého profi alebo hobby športovca ako sa váľa na masážnom valci. V tomto článku vám priblížime niečo viac o technike, ktorá sa v skratke nazýva SMR. SMR je jednoduchá skratka zo self myofascial release, čo v preklade znamená svalovo-fasciálne samo uvoľňovanie. Ak by sme to ešte jednoduchšie povedali, ide o […]...
24. marca 2017 | Michal Pataky | 0 komentárov
Mnoho z vás už videlo nejakého profi alebo hobby športovca ako sa váľa na masážnom valci. V tomto článku vám priblížime niečo viac o technike, ktorá sa v skratke nazýva SMR.

SMR je jednoduchá skratka zo self myofascial release, čo v preklade znamená svalovo-fasciálne samo uvoľňovanie. Ak by sme to ešte jednoduchšie povedali, ide o uvoľňovaciu masáž svalstva.

SMR je v súčastnosti veľmi populáre u mnohých športovcov. Vďaka tejto technike dokážete lepšie regenerovať a zvládať tréningové zaťaženie. Okrem toho dokážete zlepšovať rozsah pohybu, prekrvovať svalstvo a predchádzať zraneniam.

Ako prvé by sme si mali rozobrať celý pojem self myofascial release. Slovné spojenie myofascial - myofasciálny znamená svalovo - fasciálny. Sval poznáme asi všetci čo je, ale fascia je už pojem menej známy. Z latinčiny ho môžeme preložiť ako pokrývka. Čiže celý tento pojem môžeme označiť ako svalovo-pokrývkový.

Čo je to fascia v praxi?


Fascia je väzivová blana, ktorá sa nachádza okolo svalov, orgánov, kostí, ale aj okolo nervov. Rola fascií v ľudskom organizme nebola doteraz, hlavne v našich končinách, príliš známa a diskutovaná a často sa prehliadala. Fascie sú oveľa dôležitejšie ako by sa nám mohlo na prvý pohľad zdať. Fascia má dôležitý vplyv na držanie tela, stav organizmu a svalového aparátu. Taktiež má vplyv na náš pohyb, ale aj na vnímanie bolesti. V našom tele tvoria tzv. trojrozmernú sieť. Používanie Blackroll valca sa zameriava práve na uvoľovanie fascií, zotavovanie svalov, zlepšenie flexibility a mobility a tým dokáže nepriamo zlepšovať náš výkon.

Fasciu a jej štruktúru môžeme prirovnať k hubke alebo špongii. Keď hubka vyschne stáva sa krehkou a je ľahké ju oddeliť. Keď je hubka dobre hydratovaná a mokrá stáva sa pružnou a odolnou a je ťažké ju prelomiť. Taktiež ju môžete poskladať do klbka a ona sa vráti späť.

Preto môžeme tvrdiť, že hydratovaná fascia je šťastná fascia!


V prípade, že vaše fascie nie sú dostatočne hydratované môže dochádzať k ich "lepeniu" a tým dochádza k zraneniam na fasciách. Taktiež môže dochádzať k ruptúram a natrhnutiam alebo k malým trhlinkám pretože fascie sú oveľa tuhšie ako by mali byť. Okrem toho sa zhoršuje aj vaša mobilita a pohyblivosť v jednotlivých kĺboch.

Jednou z ciest ako si svojpomocne riešiť problém s fasciami je už spomínané myofasciálne samouvoľňovanie (SMR) pomocou masážnych valcov. Nepotrebujete chodiť na masáž k masérovi, ale kedykoľvek sa viete pomocou valca vymasírovať aj sami v pohodlí domova, na ihrisku, po tréningu alebo zápase, v šatni alebo v práci. Masáž pomocou valcou sa vykonáva jednoducho pohybovaním sa na valci po určitých častiach tela ako sú napríklad lýtka, priťahovače, flexory stehna a quadriceps, chrbtové svaly a iné.

V ďalšich článkoch zo série SMR si priblížime viac jednotlivé cvičenia. Taktiež sa pozrieme aj na to, čo hovoria výskumy a ako je najefektívnejšie kombinovať tréning na valcoch s iným cvičeniami.

 

Autor: Mgr. Michal Pataky

 

 

 

ZDROJ:


http://www.blackroll.com/pages/what_blackroll

Komentáre

komentáre