Je pivo po tréningu dobrý nápad?

Často sa nás pýtajú ľudia na názor, či je pivo po tréningu vhodné pre náš organizmus? Čo spraví s regeneráciou? Aký má dopad na náš organizmus?...
8. júla 2016 | Michal Pataky | 0 komentárov

Často sa nás pýtajú ľudia na názor, či je pivo po tréningu vhodné pre náš organizmus?


Veľmi veľa rekreačných a hobby športovcov si zvykne dať po športovom výkone jedno alebo aj dve pivká. Je to jeden z obľúbených nápojov, často sa o ňom hovorí, že obsahuje veľa minerálov, vitamínov a  sacharidov. Tým pádom je logicky odôvodnené, si dať nejaké to pivo po tréningu. Samozrejme zarytým pivárom chuti, takže o dôvod navyše prečo si dať jedno orosené.

 

Pivo po tréningu a následná regenerácia.


Keď sa však na pivo pozrieme z iného uhla pohľadu tak zistíme, že pivo je alkohololický nápoj alebo obsahuje alkohol. Tento alkohol je vo väčšine prípadov pre ľudské telo odpadová látka. Po konzumácii alkoholu po športovom výkone je prvým krokom, zbavenie sa odpadovej látky, teda alkoholu. Tým pádom, že telo sa zbavuje alkoholu tak spôsobujeme oddialenie našej regenerácie.

Je síce pravda, že pivo obsahuje nejaké tie minerály a obsahuje jednoduché sacharidy ktoré sú využiteľné po športovom výkone, avšak obrovským negatívom je práve množstvo alkoholu, ktoré obsahuje. Možno mi budeš oponovať, že pivo nemá až tak veľa alkoholu, ale aj toto malé množstvo dokáže mať negatívny účinok.


Ako nahradiť pivo po tréningu?


Oveľa lepšie po športovom výkone, z hľadiska doplnenia minerálov alebo sacharidov je použitie športových nápojov. Ako príklad môžeme uviesť najlepší  "dopĺňač glykogénu", čiže Vitargo, ktoré obsahuje aj minerály a elektrolyty

Ďalším príkladom je EnergoFit, ktorý takisto obsahuje jednoduché sacharidy tipu glukóza alebo maltodextrín a navyše aj nejaké minerály, čiže je to oveľa efektívnejšie na doplnenie stratených zásob po športovom výkone. Ako pitný režim počas výkonu môžeme použiť Hypofit, ktorý výborne dopĺňa vodu do organizmu.

Z odborného hľadiska teda odporúčame po futbale, tenise alebo hokeji, prípadne po behu alebo po dobrej cyklotúre radšej jeden zo spomínaných jontových nápojov. Môžeme použiť takisto prírodné jontové nápoje, napr. kokosová voda. Tá obsahuje malé množstvo sacharidov a dostatok minerálov. Preto je oveľa efektívnejšia, a pre naše telo využitelnejšia, ako pivo.

Do úvahy treba brať aj množstvo. Ak si "hobík" a dáš si jedno malé pivko, tak sa nič hrozné nestane. Treba dať pozor na to, aby sme neskončili pri piatich a viac pivách, ktoré už môžu zásadne ovplyvniť regeneráciu. Profíkom a poloprofíkom určite odporúčame radšej zvoliť kvalitnejší nápoj na regeneráciu a doplnenie vody.

Komentáre

komentáre