Ako sa obliecť na tréning v zime?

Je načase si zopakovať ako sa obliecť na tréning v zime.   [quote]Neexistuje zlé počasie. Existuje len zle oblečený športovec! [/quote]   Toto staré-známe heslo poznáme asi všetci, ktorí sme niekedy v zime športovali. Hlavne tí, ktorí sme športovali alebo športujeme vonku. Tí, ktorí športujú v halách a fitkách, tým je to asi úprimne jedno :-) […]...
29. januára 2016 | Michal Pataky | 0 komentárov

Je načase si zopakovať ako sa obliecť na tréning v zime.


 

[quote]Neexistuje zlé počasie. Existuje len zle oblečený športovec! [/quote]


 

Toto staré-známe heslo poznáme asi všetci, ktorí sme niekedy v zime športovali. Hlavne tí, ktorí sme športovali alebo športujeme vonku. Tí, ktorí športujú v halách a fitkách, tým je to asi úprimne jedno :-)

Hlavne menej skúsení športovci majú sem-tam dilemu nevedia, ako sa obliecť na tréning v zime. Preto som sa rozhodol spísať pár jednoduchých odporúčaní a pomôcť ti k tomu, aby si vedel ako na to.

V športe, a častokrát aj v živote, platí, že menej je niekedy viac. To isté platí aj pri obliekaní sa na tréning v zime a vonku. Ľuďom sa občas stane, že to s obliekaním doslova preženú. Treba si uvedomiť, že ak ideš behať do lesa, alebo na bežky, či korčule, tak si v neustálom pohybe. Nemôžeš to porovnať napríklad s lyžovaním, kde sedíš na lanovke a vôbec sa nehýbeš. Musíš si uvedomiť, že ak ti bude až príliš teplo, tak sa nebudeš cítiť komfortne a tvoj výkon pôjde dole. Navyše sa oveľa viac spotíš a ak nebudeš dodržiavať zásady, ktoré uvádzam nižšie, tak budeš v mokrom a studenom oblečení.

[quote]PRAVIDLO č. 1 - Aj keď je chladno nesmieš sa naobliekať ako cibuľa. [/quote]


 

V dnešnej dobe máme už veľmi veľa rôznych funkčných materiálov a termo oblečenia. Toto je ideálne používať aj počas chladnejších dní. Väčšina tohto oblečenia dobre drží teplo, ktoré si vytvorí naše telo a okrem toho odvádza prebytočný pot od tela. Ak si trošku otužilejším športovcom, môžeš použiť len klasické funkčné tričko (napr. toto kompresné od Termovelu alebo toto od UA).

[quote]PRAVIDLO č. 2 - Nosiť termo sa oplatí, hlavne, ak je chladnejšie.[/quote]


 

V prípade teplôt, ktoré sa blížia k nule alebo aj pod nulu je vhodné použiť ešte jednu vrstvu, ktorá je tzv. tepelno-izolačná. Táto vrstva má za úlohu udržať teplo tým, že vytvorí časť zohriateho vzduchu medzi ňou a telom a zabráni jeho úniku. Ako príklad na takúto vrstvu môžeme použiť tričko voľnejšieho strihu napr. Under armour tech.

[quote]PRAVIDLO č. 3 - Pri nízkych teplotách používame druhú vrstvu - tepelno-izolačnú. [/quote]


Ako vrchnú vrstvu by sme mali používať také materiály, ktoré sú vode a vetru odolné. Táto vrstva slúži na to, aby sme nezmokli alebo aby na naše telo nefúkal studený vietor, ktorý by ho značne ochladzoval. Počas zimy je ideálne nosiť výrazné farby, aby sme boli lepšie viditeľní pre autá. Odporúčame použiť napr. takúto bundu od UA:
[caption id="attachment_9372" align="aligncenter" width="300"]Ako sa obliecť na tréning v zime Ako sa obliecť na tréning v zime? Napríklad aj s takouto bundou :-)[/caption]

[quote]PRAVIDLO č. 4 - Ako vrchnú vrstvu použi materiál, ktorý je vhodný do dažďa a vetra. [/quote]


 

Pri tréningu v zime by sme si vždy mali dávať pozor na koncové časti tela. Veľa ľudí má problém s prekrvením končatín ako sú nohy alebo ruky. Preto je vhodné tieto časti zakryť a zabrániť tak dodatočnému úniku tepla. Taktiež nesmieme zabudnúť na hlavu, cez ktorú uniká takmer 30% tepla. Základom sú preto dobré a teplé ponožky a čiapka.

[quote]PRAVIDLO č. 5 - Zakrývaj koncové časti tela, čím zabrániš úniku tepla.[/quote]


V zime by sme mali taktiež upraviť svoj tréningový plán. Niektoré metódy sú vhodné a iné menej. O tom, ktoré kedy použiť sa dozvieš v našom prémiovom videu. Toto video nie je verejné dostupné, preto ti ho pošleme jedine na email. Chceme, aby naše know-how dostali len ľudia, ktorých to naozaj zaujíma :-)


[quote]PRAVIDLO č. 6 - Používaj vhodné tréningové metódy.[/quote]


O ich vhodnosti a všeobecne o tréningu v zime sa dozvieš v našej video prezentácii :-) TU:
Ako sa obliecť na tréning v zime by malo byť, po prečítaní tohto článku, o niečo jasnejšie. Máš aj ty pre nás nejaké tipy? Napíš nám ich do komentárov dole pod článok.

Páčil sa ti tento článok?

Dočítal si sa zaujímavé informácie a chceš sa dozvedieť ešte viac? Zadaj svoj email a my ti podobné články pošleme úplne ZADARMO.Komentáre

komentáre