ŠOKUJÚCE ODHALENIE! Fašungová nepije krčmový joňťák a je zadaná!

Peťka Fašungová, známa a úspešná slovenská duatlonistka, nám poskytla exkluzívny rozhovor. Aj napriek tomu, že má počas leta pomerne rušné obdobie, tak si na nás našla čas, aby zodpovedala pár zvedavých otázok. Poďme sa bližšie pozrieť na to, ako trávi leto, ako sa pripravuje, ale aj na to čo sa varí v jej kuchyni. Ahoj […]...
23. augusta 2015 | Michal Pataky | 0 komentárov

Peťka Fašungová, známa a úspešná slovenská duatlonistka, nám poskytla exkluzívny rozhovor.


Aj napriek tomu, že má počas leta pomerne rušné obdobie, tak si na nás našla čas, aby zodpovedala pár zvedavých otázok. Poďme sa bližšie pozrieť na to, ako trávi leto, ako sa pripravuje, ale aj na to čo sa varí v jej kuchyni.


Ahoj Peťka,


Aby sme boli v obraze, za aký tím momentálne pretekáš, kto ťa trénuje? 
[caption id="attachment_7840" align="alignleft" width="272"]Petra Fašungová Peťa Fašungová s trénerom[/caption]

Od roku 2012 pretekám za Vojenské športové centrum Dukla v Banskej Bystrici. Vtedy som tam nastúpila ako registrovaná atlétka- bežkyňa na dlhé trate. Popritom som sa však venovala aj duatlonu (beh-cyklistika-beh), kde sa mi v roku 2013 podarilo získať zlato aj na Majstrovstvách Európy aj na M. Sveta do 23.rokov (vtedy pod vedením Viktora Bielika). Na základe týchto výsledkov som na Dukle prešla z registrovaného na zmluvného športovca.


V duatlone sa mi zadarilo aj v roku 2014 (pod vedením trénera Mareka Vojníka). Vtedy som už v seniorskej kategórií získala na ME bronz a na MS som obsadila v najväčšej konkurencií piate miesto. Tieto výsledky zo mňa na Dukle spravili civilného zamestnanca, ktorým som doteraz.


Momentálne sa pod vedením bežeckého trénera p. Dušana Valenta pripravujeme na rozvoj mojej bežeckej „kariéry“.


Ako by si zhodnotila svoju doterajšiu kariéru? Najväčšie úspechy a sklamania, pretože aj to je súčasťou života profesionálneho športovca.


Začala som v roku 2009, čo je pomerne neskoro. Za ten krátky čas by  som to zhodnotila ako „úspešná“ – i keď to skôr prináleží otázka na niekoho iného si myslím. Nerada sa chválim svojím perím ako sa hovorí. Zo všetkého sa snažím vyťažiť maximum a podľa toho sa riadim. Na druhej strane, prešla som si už aj nejakými zdravotnými ťažkosťami a neúspechmi, ktoré ma v konečnom dôsledku zocelili a posunuli ďalej.


Najväčší úspech pre mňa boli zatiaľ Majstrovstvá sveta v duatlone 2014, kde som dobehla na 5. mieste v úplne nadupanej konkurencií a druhý beh som mala najrýchlejší zo všetkých. Na ten pocit zadosťučinenia a dobre odvedenej práce nikdy nezabudnem.


Jedno z mojich najväčších sklamaní bolo tento rok na Majstrovstvách Európy v duatlone, kde ma zradilo telo a musela som odstúpiť.


Vieme, že byť profesionálnym športovcom aj niečo stojí, máš sponzorov ktorí ťa podporujú?


Mám v prvom rade svoj klub – Duklu, ktorá ma podporuje v celej príprave. Z materiálneho zabezpečenia ma už tretí rok oblieka ADIDAS.
[caption id="attachment_7839" align="alignright" width="480"]Petra Fašungová Petra Fašungová pretína cieľovú pásku a nie je to po prvý raz.[/caption]

Čo ty a Olympijské hry v Rio? Chystáš sa tam? Aké máš ciele čo sa umiestnenia týka? 


OH je mojím športovým snom. Aj preto k nemu začínam robiť postupné kroky. Netrúfam si tvrdiť či zrovna Rio, ale snáď sa mi to podarí. Budem sa o to pokúšať už čoskoro.


Živí resp. uživí ťa šport? Hlavným zdrojom asi nie sú umiestnenia na slovenských súťažiach, alebo áno ? 


Áno, momentálne ma šport živí. Ale nieje to stabilná práca ako každá iná. Všetko závisí na zdraví a na vašom tele. Takisto treba aj trochu šťastia. Som zamestnaná na Dukle, čo ma však zaväzuje k robeniu neustálych výsledkov. Ale tak to má byť, človek nikdy nemá nič zadarmo a vždy musíte niečo najskôr urobiť preto aby ste niečo dostali.


Pretekanie na SR je momentálne len na určité prilepšenie a privyrobenie. Uživiť sa tým v tomto športe nedá. Preto som napríklad minulý rok hosťovala vo Francúzsku, tam sú tie podmienky troška iné a lepšie.


Skús nám opísať priebeh celého dňa počas svojej prípravy.


Najlepšie sa takýto deň opisuje keď som niekde na sústredení. Vstávam prirodzene skoro (som skôr typ ranného vtáčika). Spravím si čaj a počas pitia si dávam strečing a cvičím rôzne kompenzačné cvičenia alebo používam masážny valec Blackroll. To mi zaberie cca 1 hodinu. Potom raňajky a približne o 10:00 idem na prvú tréningovú fázu- zvyčajne hlavný tréning dňa. Pred obedom sa vrátim, znova strečing a keďže rada varím, tak si väčšinou niečo dobré ukuchtím sama.


Poobede mám cca 3 hodiny oddych kedy často čítam alebo absolvujem nejakú regeneračnú masáž či cvičenie. Potom je čas na druhú tréningovú fázu. Po nej nasleduje opäť strečing, poprípade aj posilka.


Potom je čas večere (ktorú najradšej absolvujem  do 19:00 ale nie vždy sa to dá). Spať sa snažím minimálne 8 hodín.
[caption id="attachment_7842" align="aligncenter" width="960"]Petra Fašungová Peťka používa Blackroll valec GROOVE PRO od protrening.sk ;-)[/caption]

Ako sa stravuješ počas tréningových dní? Čo v tvojej strave prevláda?


Začnem klasicky raňajkami: asi ako väčšina športovcov – kaša z vločiek, banánu, orechov, chia, kokosu atd (momentálne som trochu ubrala z vločiek a pridala viac orechov, kokosu, občas tvaroh, čiže menej sacharidov). Tento stereoptyp sa ale občas snažím rozbiť nejakou slanou verziou v podobe trochy celozrnného pečiva, syrov, avokáda atď.


Obed: to by som tu musela písať kuchársku knihu, dosť experimentujem. Ale prevládajú mi v strave- hydina, ryby, červená šošovica, bataty, pohánka, cícer, červená ryža, kokosový a olivový olej (tým polievam asi všetko), cukety, tekvice, mrkvy a rozličné kombinácie týchto jedál...


Večere obsahujú rôzne variácie miešaných šalátov, celozrnné pečivo, maslo, kvalitné syry= všetky možné,šunky, rôzne pomazánky na štýl hummus, avokádová atď..


Pijem veľa čajov (bylinkové, zelené) a dvakrát denne v priemere kávu, popritom samozrejme čistú H2O a nejaký ten joňták alebo rege drink po výkone (ale nie ten krčmový :P )


Používaš doplnky výživy AONE, ako si s nimi spokojná? Čo konkrétne používaš a čo je tvoje najobľúbenejšie?


AONE som maximálne spokojná. Vždy som mala problém zohnať si jonťák, ktorý je málo chuťovo výrazný. Väčšinou boli pre mňa príliš sladké a leptalo mi to sliznice. Aone Pep-up Hypodrik je presne tak neutrálne vyvinutý. Takisto aj iné produkty vo forme regeneračných drinkov či tyčiniek (proteinové aj sacharidové) mi veľmi chutia.


Ešte by som vyzdvihla aj gély, ktoré netreba ani poriadne zapiť vodou, pretože sú takisto neutrálne chuťou a dosť tekuté, čo mi takisto vyhovuje.


Ako tráviš letnú prípravu, máš počas nej čas aj na oPetra Fašungová - blackrollddych? Chystáš sa na dovolenku, ak áno kam, kde najradšej oddychuješ?


Leto je poväčšine pretekové obdobie, takže tam veľa voľna nemám. Tento rok sa mi tam však naskytlo menšie „okno“ a priestor na dovolenku a tak sme sa s priateľom neplánovane pobalili a išli na blind do Chorvátska. Taká klasika, to mám najradšej. Ale keďže sme obaja športovci, tak sme si nemohli odpustiť ísť si každé ráno zabehať.


Trošku zo súkromia, si krásna, mladá a úspešná športovkyňa. Čo ty a chlapi? :)


V skratke len toľko, že mám toho najúžasnejšie muža pri sebe už nejaký ten rok  a som veľmi šťastná. HAWK  :D
Komentáre

komentáre