Vieš vyťažiť z minima maximum? Alebo Umenie behať od Viktora Bielika

Pred mesiacom sa mi dostala do rúk kniha od Viktora Bielika – Umenie behať a môj dobrý kamarát z www.sportovaliteratura.eu ma poprosil aby som si ju prečítal a napísal na ňu recenziu. Beh je posledných pár rokov vďakabohu na vzostupe. Na trhu je veľké množstvo kníh o behaní, behu a bežeckom tréningu. Musím sa priznať, že knihy […]...
19. marca 2015 | Michal Pataky | 0 komentárov
Pred mesiacom sa mi dostala do rúk kniha od Viktora Bielika – Umenie behať a môj dobrý kamarát z www.sportovaliteratura.eu ma poprosil aby som si ju prečítal a napísal na ňu recenziu.



Beh je posledných pár rokov vďakabohu na vzostupe. Na trhu je veľké množstvo kníh o behaní, behu a bežeckom tréningu. Musím sa priznať, že knihy s bežeckou tématikou veľmi neobľubujem. Výnimkou vybočujúcou z pravidla boli u mňa zatiaľ len tri knihy.

Prvou bola kniha od Haruki Murakamiho *O čom hovorím, keď hovorím o behaní*, druhou kniha Kiliana Jorneta *Bež alebo zomri* a treťou kniha Viktora Bielika *Neležme bežme*.

Preto som sa celkom tešil na voľné pokračovanie knihy *Neležme, bežme*. Samotnú knihu som zhltol s prestávkami za víkend. Následne som si ju ešte dvakrát prečítal aby som mohol dať na papier moje subjektívne dojmy z nej.

Zámerne píšem dojmy lebo absolútne by som si nedovolil písať recenziu na knihu môjho prednašajúceho z FTVŠ UK, ktorého každé slovo som počas štúdia hltal na prednáškach. Kniha Umenia behať je určená hlavne rekreačným a výkonnostným bežcom. Pomôžem si konštatovaním Viktora Bielika, že v behu – tréningu bola za posledných 20 rokov objavené už všetko.

Kniha preto neprináša nejaké zaručené prevratné tréningové tipy, ale pomôže vám trošku upraviť spôsob akým beháte a trénujete. O každej jednej kapitole v knihe by sa dalo písať hodinu ale veľmi nerád by som pokazil očakávania budúcich čitateľov tejto knihy, preto vypichnem len pár informácii aby ste sa v dobrom slova zmysle "namlsali" na túto knižku.

Vybrali sme z knihy:

"Nemusíte byť vyštudovaný lekár, biomechanik alebo diplomovaný atletický tréner, aby ste pochopili podstatu bežeckého tréningu. Tréningu, ktorého základný pilier tvorí vaše vnútorne uspokojenie a radosť, ktorú behanie musí prinášať. V opačnom prípade sa stávate otrokmi učebníc, sofistikovaných zariadení, spálených kalórii, opakovaných zranení či nepríčetného správania sa na pretekoch..."

Pri určitej hranici výkonnosti zohráva technika behu veľkú úlohu vo výslednom čase! Bežecká abeceda je jeden z prostriedkov, ktoré sa v atletike použivajú na nácvik , odstraňovanie chýb a vytváranie predpokladov pre racionálnu techniku a pohybový vzor. Bežeckú abecedu možno vykonávať v rámci rozcvičenia alebo ako prostriedok rozvoja silových schopností. Veľa bežcom slúži hlavne na aktiváciu energetických systémov.

- o príprave na maratón:

Najprv si k behaniu vybudujte vzťah. Z behanie musíte mať radosť. Samozrejme budú dni , kedy sa budete premáhať a chcieť mať po tom. V konečnom dôsledku je dôležité, aby ste sa tešili. V opačnom prípade nepôjde o zvládnutie maratónu, ale o vašu schopnosť naň vôbec natrénovať. Skúste si uprimne zodpovedať na nasledovné otázky. Baví vás behať? Radi chodíte na bežecké preteky aj kvôli spoločnosti? Máte súťaživosť v povahe? Ani v jednom ste sa nenašli ? Potom zabudnite na maratón. 

- o dileme či špička alebo päta.

Nebuďte frustrovaný, desiatka pod 35 min sa dá zabehnuť aj cez pätu. 

-o pocitoch po preteku keď sa nepodarí zabehnuť ideálny čas.

Nech je akýkoľvek dôvod Vášho pretekania, nedovoľte, aby vám výsledný čas pokazil zvyšok víkendu.

- o dôležitosti rozvoja svalových partií v oblasti trupu ich vplyvu na správne držanie tela.

Cítite na druhý deň po rýchlom tréningu stuhnutý chrbát? S oslabeným stabilizačným systémom ťažko nebudete bez následkov rezať zákrutu v tempe 3:30min/km. Koľkí športovci si radšej olepujú farebnými páskami chrbát, akoby venovali pozornosť kompenzačnému tréningu či zdravotnej gymnastike.

Čo jesť pred pretekom:

Predpretekové jedlo by malo byť bohaté na sacharidy. V menšom množstve môže obsahovať ľahko stráviteľné bielkoviny a tuky. Určite by som neodporúčal raňajkovať nič tvarohové"

 

Autor:

Mgr. Jozef Kotleba - tréner s najvyššou kvalifikáciou v obore, absolvent FTVŠ UK, osobný a bežecký tréner.

[fbcomments]

Najčítanejšie články

[wpp stats_views=1 post_type="post" order_by="views" range="monthly"]