Začni s kettlebellom!

Čo je to kettlebell? Je to delová guľa s rukoväťou. Jednoducho posilňovňa do ruky. Je to vyhlásenie: “Mám už dosť vašich metrosexuálnych fitness centier! Som muž a budem posilňovať ako muž!” Cvičiť s kettlebellom je oslobodzujúce a rovnako agresívne ako stredoveké šermovanie mečom. Chlapi dávajú svojim kettlebellom mená tak isto, ako pomenúvajú svoje zbrane. Dokonca […]...
14. januára 2016 | Michal Pataky | 0 komentárov

Čo je to kettlebell?


Je to delová guľa s rukoväťou. Jednoducho posilňovňa do ruky. Je to vyhlásenie: "Mám už dosť vašich metrosexuálnych fitness centier! Som muž a budem posilňovať ako muž!" Cvičiť s kettlebellom je oslobodzujúce a rovnako agresívne ako stredoveké šermovanie mečom.Chlapi dávajú svojim kettlebellom mená tak isto, ako pomenúvajú svoje zbrane. Dokonca na ne maľujú znaky svojej jednotky. Dávajú si ich vytetovať. Ruský kettlebell je Harley Davidson medzi činkami.

Ide o výnimočný druh športu, ktorý ponúka komplexnú telesnú a duševnú zdatnosť. Univerzálnu silu. Vytrvalosť. Ohybnosť. Znižuje telesnú hmotnosť bez toho, aby si sa musel ponižovať cvičením aerobiku. Stačí trénovať hodinu až dve týždenne. Je to pevný, prakticky nezničiteľný nástroj, ktorý sa dá kdekoľvek použiť.

Švihy a trhy s kettlebellom rozvíjajú výdrž ozajstného šampióna a spaľujú tuk bez toho, že by si musel cvičiť ponižujúci aerobik.  Aby bolo posilňovanie účinné, potrebuješ robiť veľa opakovaní s ťažkou váhou. Nikdy netrénuj do zlyhania! Dr. Fred Hadfield, prezývaný drep vyhlásil: " Na posilnenie úchopu je evidentne najlepší cvik ťah s ťažkým závažím". Vďaka ťahu s kettlebellom budeš mať úchop pevný ako zverák.

"Čím viac cvičím s kettlebellom, tým viac uvažujem že zanechám akýkoľvek iný tréning", píše Rob Lawrence, senior RKC.
Je tréning s kettlebellom módnou vlnou ?

Slovo giria sa prvý krát objavilo v ruskom lexikóne z roku 1704. Takže áno, je to módna vlna. Očakávam, že do 300 rokov vyjde z módy.Prečo je kettlebell lepší ako iné činky, alebo vybavenia vo fitness centre?

Niektoré cviky s kettlebellom sú celkom jedinečné a majú aj jedinečný vplyv, iné sa dajú nahradiť. Účinnosť kettlebellu je neprekonateľná v tom, že všetko vykonávaš jedným náčiním.


V skleníku ľahko vystrelí hocijaká zbraň, ale väčšina z nich ťa nechá v štichu ak padnú do vody či do blata, alebo ak ich chceš použiť v sibírskych mrazoch. Kalašnikov funguje aj vtedy. Kettlebell je takouto najspoľahlivejšou a pekelne účinnou zbraňou: je to AK-47 fyzického tréningu.

Ak nemôžeš inak, posuň cvičenie o deň, ale nevynechávaj. Ak si unavený, vzchop sa. Ak nemáš čas, vynechaj jedlo aby si čas získal. Ak odcestuješ, ber zo sebou kettlebell. Poznám veľa vojakov, ktorý si brali kettlebell aj do vojny. Takže nech si vymyslíš hocičo, bude to len lacná výhovorka.
Medzi girevikmi panuje výraz: to ma podrž efekt. Podstatou TMP efektu je, že sa zlepšuješ aj vo veciach, ktoré si netrénoval. Moji žiaci a čitatelia mojich kníh sú lepší v zdvihoch, silnejší v úderoch, rýchlejší v behu, ohýbajú klince, atď. - to všetko len preto, že zdvíhajú kettlebell. a pri tom ručnú činku, bežeckú obuv a klince vidia len na testoch. Steve Knapstein, RKC, ubehol maratón bez toho, žeby trénoval beh. Nie, neviem vysvetliť ako sa to dá dosiahnuť týmto naoko nešpecifickým spôsobom. My však v našom RKC bratstve neočakávame vysvetlenia. Ak funguje, dobre tak. Ak je vysvetlením TMP efekt, nech.
[caption id="attachment_8626" align="aligncenter" width="370"]začni s kettlebellom Obálka knihy Začni s kettlebellom.[/caption]Toto a mnoho iných veľmi zaujímavých názorov a myšlienok sa dozviete v knihe od Pavla Tsatsoulinea Začni s kettlebellom. 

Kniha je písaná svojským a veľmi zaujímavým štýlom. Takým štýlom, že niekedy má človek pocit, že nad ním stojí skutočný Tsatsouline a ráznym hlasom inštruuje, ako cvičiť s kettlebellom.

Aký je môj názor na knihu Začni s kettlebellom od Pavla Tsatsoulina?Dozviete sa veľa informácií o tom, ako cvičiť s kettlebellom, na čo si dávať pozor, čo sú kľúčové body cvičenia, ale aj to, akým chybám sa vyvarovať. Pavel ako skúsený "girevik" podáva čitateľovi veľké množstvo svojich praktických skúseností pri tréningu s kettlebellom, ktoré sú obohatené o ďalšie názory iných silových coachov.


Pozitívne hodnotím množstvo kvalitných fotografií. Občas sa treba trošku viac sústrediť na poradie, aby si človek lepšie predstavil postupnosť krokov, ale pri čítaní knihy sa do toho rýchlo dostanete.
V popise cvičení nájdeme aj najčastejšie chyby, ktoré sa môžu vyskytnúť pri prvých pokusoch o správne vykonanie. Aj v tomto prípade je v knihe viacero fotografií, v ktorých vidíte chybné prevedenie.

Počas čítania knihy som mal občas pocit, že preklad nie je úplne to pravé. Mal som pocit akoby som to prekladal ja. Taktiež, podľa môjho názoru, niektoré výrazy prekladať z angličtiny netreba pretože sú všeobecne známe aj u nás. Výrazy ako swing pozná asi každý, kto už niekedy s kettlebellom pracoval. Možno sa mýlim, ale ja ich pri svojich tréning neprekladám.Určite sa oplatí prečítať si knihu Začni s kettlebellom aj pre odborníka, ale aj pre laika. Chcem však upozorniť, hlavne ľudí s menšími skúsenosťami, aby nebrali cvičenie s kettlebellom ako dogmu lebo kniha ich k tomu svojim štýlom môže viesť.


Základnú informáciu som sa však v knihe nedočítal ... Je ten kettlebell alebo tá kettlebell? :-)
Komentáre

komentáre