Kompresné oblečenie a jeho účinky

Určite si už videl/a veľké množstvo športovcov nosiť rôzne návleky, či už na lýtka, paže, celé nohy a pod. S najväčšou pravdepodobnosťou mali na sebe jedno z najmodernejších funkčných oblečení a to kompresné oblečenie. V dnešnej dobe ho čoraz viac športovcov používa, či už počas výkonu alebo v rámci regenerácie. Toto oblečenie poskytuje viacero veľmi zaujímavých benefitov, o ktorých si povieme nižšie […]...
20. júla 2015 | Michal Pataky | 0 komentárov

Určite si už videl/a veľké množstvo športovcov nosiť rôzne návleky, či už na lýtka, paže, celé nohy a pod. S najväčšou pravdepodobnosťou mali na sebe jedno z najmodernejších funkčných oblečení a to kompresné oblečenie. V dnešnej dobe ho čoraz viac športovcov používa, či už počas výkonu alebo v rámci regenerácie. Toto oblečenie poskytuje viacero veľmi zaujímavých benefitov, o ktorých si povieme nižšie v tomto článku



História kompresného oblečenia


Kompresia sa v lekárstve začala používať pred viac ako 60timi rokmi na liečbu cievnych chorôb. Neskôr v 80tych rokoch začali vedci skúmať, či môže mať pozitívny vplyv aj u športovcov. Už v roku 1987 sa vyšiel výskum (v American Journal of Physical Medicine), ktorý potvrdil, že nosenie kompresných ponožiek znižuje hladiny laktátu v krvi. Neskôr vyšli ďalšie výskumy, ktoré potvrdili účinnosť kompresného oblečenia.


Ďalšie výskumy nájdeš v našom článku Je kompresné oblečenie účinné? Alebo vedecké fakty o ňom...



Ako pomáha kompresné oblečenie?


Či už sa jedná o začiatočníkov, skúsených amatérov alebo profesionálov, kompresné oblečenie pomôže na viacerých úrovniach počas záťaže, ale aj po nej.


Kompresné oblečenie pomáha  športovcom:




  • zlepšiť výkon

  • oddialiť únavu počas záťaže

  • vyhnúť sa svalovým mikrotraumám (drobným natrhnutiam), svalovým kŕčom a zraneniam

  • maximalizovať a urýchliť regeneráciu či už medzi pretekmi alebo jednotlivými tréningami


Kompresne oblecenie - navleky


Účinok kompresného oblečenia počas výkonu


Počas záťaže je kompresné oblečenie s jeho spôsobom tkania používané primárne na zvýšenie výkonu a na zabránenie svalovým kŕčom. Kompresia poskytuje zrýchlenie venózneho návratu krvi z nôh do srdca, ktoré značne redukuje vytváranie toxínov v nohách, obzvlášť počas dlhotrvajúcich výkonov.


Svaly majú z toho pohľadu osoh aj z lepšieho prekysličenia, keďže krv lepšie prúdi a tým pádom do svalu prinesie viac nového kyslíku. Dokonca sa pri použití kompresných návlekov eliminuje výskyt kŕčov a zranení, uľahčuje zotavenie počas záťaže alebo výkonu.


Toto všetko nám umožní dlhší a náročnejší tréning s menšou únavou a rýchlejším zotavením. Kompresné oblečenie je navrhnuté tak, aby znížilo otrasy a vibrácie vytvorené počas behu na tvrdom povrchu a tým pôsobí preventívne proti natrhnutiu svalových vlákien a bolesti kĺbov. To vedie k vyššej účinnosti proti tvrdnutiu a bolesti svalov, šliach a ostatných tkanív a riziku vzniku zranenia.


U športovcov nosenie kompresného oblečenia dáva pocit sily, pevnosti a podpory svalov počas výkonu.



Zlepšená regenerácia po výkone


Po výkone vlákna kompresného oblečenia pokračujú z ich účinkom zrýchleného venózneho návratu krvi a eliminácie toxínov vyprodukovaných počas výkonu a v podpore regenerácie svalov. Bolesť svalov po výkone je zmiernená a nohy sú ľahšie. Regenerácia je rýchlejšia a návrat do tréningu po predošlej záťaži je oveľa ľahší.



Praktické rady



  • Ako dlho nosiť kompresné oblečenie?

    • Kompresné oblečenie môžeme používať počas tréningu alebo preteku a v rámci regenerácie. Počas regenerácie ho odporúčame nosiť minimálne dve až tri hodiny po skončení pohybovej aktivity.

    • Vždy musíme prihliadať individuálne na každého jednotlivca a preto je vhodné si otestovať čo komu najlepšie funguje. Veľa športovcov používa kompresné oblečenie aj počas spánku a považujú to za veľmi prospešné.





  • Kde sa dajú ďalej využiť kompresné návleky a podkolienky?

    • Určite športovcom odporúčame nosiť kompresné oblečenie počas cestovania najmä pri dlhšom sedení v aute, autobuse alebo lietadle. Zabránime tým opuchnutiu svalov a pocitu ťažkých nôh.





  • Ako si vybrať správnu veľkosť?

    • Výber správnej veľkosti je veľmi dôležití a preto Compressport na rozdiel od ostatných značiek určuje správnu veľkosť návlekov podľa obvodov jednotlivých častí tela napríklad lýtka alebo stehna. Vždy treba vyberať správnu veľkosť podľa veľkostnej tabuľky.

    • Obvody je lepšie merať poobede ako ráno pretože svaly počas dňa zvyknú mierne opuchnúť. Pokiaľ si nameral/a hraničnú veľkosť vždy odporúčame voliť radšej väčšie číslo pre lepší komfort. Príliš silná kompresia môže byť pre teba a tvoj výkon kontraproduktívna.

    • Viac informácií nájdeš v našom článku: Ako si vybrať správnu veľkosť návlekov COMPRESSPORT?





  • Aká silná je kompresia u športových návlekov?

    • Compressport lýtkové návleky majú zostupnú kompresiu. U návlekov R2, je kompresia 28 mm Hg v horných dvoch tretinách (okolo lýtkového svalu) a 14 mm Hg v dolnej tretine.




Kto všetko nosí kompresné oblečenie?



  • Napríklad cyklisti a cyklistické tímy na Tour de France Saxo – Tinkoff, ďalej triatlonisti napríklad Freneric Van Lierde ale aj plavci napríklad Francúzska plavecká federácia. Ďalej sú to špičkový bežci bežci na všetkých úrovniach. Zo Slovákov ho nosia napríklad Jozef Repčík, Gabriel Švajda (výkon roka 2015 v maratóne – počas písania tohto článku)  alebo Iveta Putalová.


kompresné oblečenie SAXO-Tinkoff kompresné oblečenie SAXO-Tinkoff - rege kompresné oblečenie SAXO-Tinkoff - full socks kompresné oblečenie SAXO-Tinkoff - full leg


 


Zdroje:


compressport.com


compressportcz.cz




[fbcomments]

Najčítanejšie články

[wpp stats_views=1 post_type="post" order_by="views" range="monthly"]