Zlatoš, Bukovský alebo Piják? Kto má pravdu o výžive?

NIKTO! Aj takto by som vedel zhrnúť diskusiu o výžive medzi pánmi s mienkotvornými názormi pre širokú verejnosť. V prvom momente, ako som sa dozvedel, že bude táto debata, ani chvíľu som neváhal a veľmi ochotne sme ju v rámci protrening.sk podporili. Bolo jasné, že sa máme na čo tešiť… O záujme svedčí aj to, […]...
27. mája 2015 | Michal Pataky | 0 komentárov

NIKTO!


Aj takto by som vedel zhrnúť diskusiu o výžive medzi pánmi s mienkotvornými názormi pre širokú verejnosť.


V prvom momente, ako som sa dozvedel, že bude táto debata, ani chvíľu som neváhal a veľmi ochotne sme ju v rámci protrening.sk podporili. Bolo jasné, že sa máme na čo tešiť...


O záujme svedčí aj to, že prednáška sa takmer ihneď vypredala a bolo potrebné zabezpečiť väčšiu kapacitu. Veď kto by si rád nepozrel diskusiu medzi "elitou" Slovenska v oblasti výživy?


Bol to super nápad postaviť proti sebe dva odlišné názory, ktoré mali argumentovať prečo je ktorý štýl stravovania dobrý a čo je naozaj zdraviu prospešné. Bohužiaľ, nestalo sa tak!


Hneď od začiatku sa diskusia zvrhla na osočovanie jeden druhého a druhý prvého, hlavne medzi Bukovským a Pijákom. Aspoň, že Zlatoš sa držal a snažil sa trošku objektívnejšie povedať svoj názor a nepresadzovať si svoje radikálne názory proti druhej strane. Oceňujem, že Viktor Bielik sa snažil držať diskusiu na uzde a svojimi otázkami sa približoval nám bežným smrteľníkom. Ukázal svoj nadhľad na vec, tak ako je to u neho zvykom.


Asi všetci sme čakali trošku dusnú atmosféru, avšak to, kam to dotlačili už hraničilo s komédiou. Páni si mohli podstatnú časť svojich poznámok odpustiť a nesprávať sa ako malí chlapci na pieskovisku, ktorí sa preťahujú o kýblik. Mali by si uvedomiť, že tam prišli hlavne pre ľudí, ktorí čakali (teda aspoň ja som to čakal), že sa dozvedia nové zaujímavé poznatky, ktoré pomôžu sa zorientovať v dnešnom svete (des)informácií v oblasti zdravého stravovania. Bohužiaľ, nestalo sa tak!


Čakal som, že mi prednesú svoje vedomosti o tom, ako to v organizme funguje, prečo to tak je, aký je fyziologický základ ich tvrdení, aké výskumy to potvrdzujú alebo vyvracajú a ako sa mám alebo nemám stravovať. Bohužiaľ, nestalo sa tak!


Ja osobne som sa v podstate nič nové nedozvedel a dokopy nič som si z prednášky neodniesol okrem toho, že hlavne páni Bukovský a Piják u mňa výrazne klesli, nie ako odborníci, ale ako ľudia, ktorí nevedia normálne diskutovať a obhájiť svoj názor odborne. To, či niekto dokáže normálne komunikovať a rozprávať sa aj o protichodnom názore nie je vďaka titulom, atestáciám a prečítaným knihám, ale je o tom, aký je človek. A v tomto páni sklamali. Jedine Vlado Zlatoš dokázal uznať aj pravdu Igora Bukovského a snažil sa viesť, ako to sám nazval, kultúrny spor a potlačiť svoje ego, ktoré ostatní dvaja páni mali asi až privysoko.


Ako by som to celé zhodnotil?


Nápad na prednášku a diskusiu = SUPER! Vďaka Viktor Štefaňák. Možno len vymyslieť menej tém, aby bolo viac času na prednes.


Celkový dojem z "odborníkov" = NEGATÍVNY! Okrem osobných sporov nám dokopy nič nové nepovedali. Okrem toho viackrát nedali odpoveď na otázku, ktorú dostali.


Bukovský = prejav dobrý, vie sa predať, má skúsenosti s verejným prejavom, pekne spracované prezentácie. Avšak svojimi argumentami ma aj tak nepresvedčil. Hlúpych a uštipačných poznámok na Pijáka bolo až príliš veľa a nebol som na ne zvedavý. A štúdia na 28 ľuďoch??? To fakt? To bola bakalárka p. Bukovský?


Piják = mohol si odpustiť neustále narážky na Bukovského, mal by zachovať chladnú hlavu a nerozčuľovať sa hneď. Prezentácie na jednej strane zlé - príliš veľa textu, zložité, na druhej strane - oceňujem množstvo štúdií, ktoré uviedol. Avšak treba to trošku "upratať".


Zlatoš = jediný, kto povedal niečo rozumné a seriózne, čo som si zapamätal a to, že: Treba každého hodnotiť individuálne a individuálne mu nastaviť stravu podľa jeho potrieb a výsledkov z testov. Snažil sa zachovať chladnú hlavu a rozprával s rozvahou bez zbytočného útočenia na druhého názor. Mentálne mapy sú možno fajn, ale neboli prehľadné a nemal čas ich vysvetliť.


Bielik = snažil sa to celé smerovať tým správnym smerom, aby sa normálne debatovalo a prednášalo a aby to nedopadlo tak, ako to dopadlo. Okrem toho sa snažil dávať aj normálne otázky (nechcem ich nazvať laícke lebo Viktor je tiež vynikajúci odborník), ktoré mohli zaujímať bežných ľudí.


Asi toľko k tejto diskusii za protrening.sk, radi sme prišli a podporili akciu a dúfam, že sa opäť niekde stretneme.


Ďalšie blogy a názory si môžeš prečítať TU:


Fitnessa.sk: Kto vyhral debatu medzi Igorom Bukovským, Michalom Pijákom a Vladom Zlatošom, moderovanú Viktorom Bielikom?


Tina Turnerová: Verejná diskusia Vlado Zlatoš, Michal Piják & Igor Bukovský


A veľmi trefný názor od Miša Trubana: Neviem čo si mám dať zajtra na raňajky. Pomoc.


Autor:

Michal Pataky

CEO - protrening.sk

Komentáre

komentáre