Ako cvičiť na Blackroll valci – základy masáže

Vieš, ako cvičiť na Blackroll valci? Možno máš už svoj Blackroll valec. Alebo sa len chystáš, že ho začneš používať. V oboch prípadoch by si mal/a vedieť základy o tom, ako cvičiť s Blackroll valcom. Každému je asi jasné, že na valci sa valcuje :-) je to tak? Ale ako? Koľko? Kde začať? To už tak […]...
18. septembra 2015 | Michal Pataky | 0 komentárov

Vieš, ako cvičiť na Blackroll valci?


Možno máš už svoj Blackroll valec. Alebo sa len chystáš, že ho začneš používať. V oboch prípadoch by si mal/a vedieť základy o tom, ako cvičiť s Blackroll valcom.


Každému je asi jasné, že na valci sa valcuje :-) je to tak? Ale ako? Koľko? Kde začať? To už tak celkom jasné nie je. Povedzme si preto niečo viac o úplných základoch masáže.Ako cvičiť na Blackroll valci - náročnosť cvičení a intenzita masáže.


Intenzitu masáže pri cvičení na masážnom valci si vieme jednoducho regulovať dvoma spôsobmi. Prvým je, že použijeme tvrdší valec. Napríklad miesto verzie Blackroll STANDARD použijeme Blackroll  PRO. Avšak málokto má k dispozícii viac ako jeden valec. Preto intenzitu môžeme zvýšiť tlakom. Ako príklad uvediem masáž lýtka. Menej intenzívne uvoľňovanie vykonávame len jednou nohou položenou na valci. Intenzívnejšie masírovanie je vtedy ak si preložíme nohu cez nohu, čím máme rovnaké miesto zaťažené vyššou hmotnosťou. Z fyziky zo základnej školy vieme, že z toho vyplýva vyšší tlak. Viac ti napovie tento týpek na obrázkoch.


Ako cvičiť na Blackroll valci

Ako cvičiť na Blackroll valci

Ako cvičiť na Blackroll valci - základné princípy


Základné princípy pri cvičení s valcom sú veľmi jednoduché. Ak chceme uvoľniť celé telo tak začíname nôh. Vždy robíme len cca 1/3 alebo 1/2 svalu, čo je približne 10 - 15 cm. Túto časť prejdeme na valci 10 - 15 krát, čo by malo predstavovať asi 45s. Záleží od toho, aké tempo zvolíme. Následne pokračujeme vyššou časťou svalu. Jednotlivé svaly je dobré si rozdeliť na spomínané tretiny alebo polovice a tie masírovať. Neodporúčam robiť celý sval naraz, hlavne pri dlhších svaloch ako sú lýtka, stehenné svaly a pod.


Odporúčame prečítať článok:


Ako si vybrať správu tvrdosť valca Blackroll?Ako dlho sa má cvičiť na valci?


Valec a ostatné masážne pomôcky môžeš použiť ako samostatnú tréningovú jednotku alebo v rozohriati a rozcvičení prípadne aj na záver tréningu miesto klasického strečingu. Dĺžka cvičenia záleží od nášho cieľa. Kľudne môžem valec používať aj 30 - 60 minút v kombinácii s loptičkami a dvojloptičkami v prípade, že chcem aktívne regenerovať. Ak je mojim cieľom len záverečné uvoľňovanie po tréningu, tak stačí aj 10 - 15 min, počas ktorých sa zameriame na hlavné svalové skupiny, ktoré sme zaťažovali.


BLACKROLL valec


Ako často cvičiť?


Ďalšou otázkou, s ktorou sa často stretávame je práve frekvencia cvičenia a masáže. S úplnou istotou môžem povedať, že valec a masážne loptičky sa môžu používať každý deň. Dokonca aj viackrát za deň. Nestačí sa valcovať a uvoľňovať len dvakrát do týždňa, nemalo by to želaný efekt. Ak to trošku pritiahneme za vlasy, tak môžeme povedať, že čím viac, tým lepšie :-)


Máš nejaké otázky ohľadom cvičení na Blackroll valcoch? Napíš nám ich do komentárov a my na ne odpovieme. Prípadne ťa zaujíma nejaká téma vhodná na článok? Taktiež nám daj vedieť ;-)


Komentáre

komentáre