Ste aj vy Stvorení pre beh?

“Za päť rokov odo dňa, kedy som zanechal kriket a pokúsil sa zmeniť na maratónca, som si natrhol šľachu v kolene (dvakrát), natiahol achilovku (opakovane), vymkol členok (postupne oba), trpel bolesťami chodidiel (pravidelne) a zo schodov som musel chodiť pozadu po špičkách, pretože som mal otlačené päty.  V akomkoľvek inom športe by ma podobná zbierka […]...
14. marca 2015 | Michal Pataky | 0 komentárov

"Za päť rokov odo dňa, kedy som zanechal kriket a pokúsil sa zmeniť na maratónca, som si natrhol šľachu v kolene (dvakrát), natiahol achilovku (opakovane), vymkol členok (postupne oba), trpel bolesťami chodidiel (pravidelne) a zo schodov som musel chodiť pozadu po špičkách, pretože som mal otlačené päty. 


V akomkoľvek inom športe by ma podobná zbierka zranení diskvalifikovala. V behaní sa to považovalo za normálne. Skutočnou kuriozitou sú bežci, ktorí netrpia zraneniami. Osem z desiatich bežcov sa zrania každý rok. Je jedno, či ste mohutní alebo chudí, rýchli či pomalí, šampióni maratónu alebo len víkendový nadšenci, pravdepodobnosť, že si poraníte kolená, lýtka, šľachy, bedrové kĺby alebo päty je rovnaká. 


Všetky naše problémy - násilie, obezita, choroby, depresie a chamtivosť, ktorú nedokážeme prekonať - možno začali v okamihu, kedy sme prestali byť bežcami. Potlačte svoju povahu, a vybuchne iným, škaredším spôsobom. Kvôli epidémii obezity hrozí každému tretiemu dieťaťu v Spojených štátoch cukrovka. 


Za najextrémnejšou únavou a vyčerpaním môžeme nájsť mnoho ľahkosti a sily, o ktorej sa nám nikdy nezdalo. K týmto zdrojom sily sme sa nikdy neprepracovali, pretože sme sa nedostali cez prekážky


Jedno z pravidiel ultrabežcov: Keď nevidíš vrchol, len choď. Ak bežíte 50 míľ, nič nezískate, keď sa budete hnať do kopcov a cestou dolu budete vyčerpaní. Chôdzou stratíte len niekoľko  sekúnd, ktoré vzápätí doženiete pri behu z kopca. 


Po dvadsiatich hodinách behu bez prestávky môže ultrabežec otupieť natoľko, že nedokáže vymeniť batérie v čelovke, nevníma značky po trati a - ako v nešťastnom závode Badwater 2005 - prestane vnímať nutkanie na stolicu." 


Tieto a mnohé ďalšie poučné a krásne slová nájdeš v knihe Stvorení pre beh (Born to run) od Christophera McDougla. Táto kniha je úžasným čítaním, ktoré ťa totálne pohltí a dostane do deja.


Často som mal pocit, akoby som bol aj ja priamo na trati niektorého z opisovaných ultramaratónov a vnímal jedinečnú atmosféru týchto "šialených" pretekov. McDougle napísal knihu veľmi dobrým štýlom, vtipne a zaujímavo. Príbehy z pretekov a opisy životov rôznych bežcov sú pretkané kapitolami a úryvkami, kde sa autor venuje problematike behu v modernej obuvi alebo vyjadreniam odborníkov na biomechaniku, antropológiu, športové lekárstvo alebo evolúciu. Vzápätí, bez toho, aby ťa unudil nejakými príliš odbornými a nič nehovoriacimi blábolami, sa vracia späť "na trať" a pokračuje v príbehu, ktorý začal.


Počas celej knihy ťa udržiava v napätí a neprezradzuje, kto je ten tajomný podivín Caballo Blanco z Medených kaňonov. Dozvieš sa to až po najimpozantnejšich pretekoch, kde ti prerozpráva celý jeho životný príbeh. Tak, ako to autor sám zažil, tiež zo začiatku nevedel, kto je tento "biely kôň".


Pri čítaní knihy máš chuť ihneď, bez toho, aby si si obul svoje nové najky alebo obliekol do najnovšieho bežeckého outfitu, vybehnúť a dať si jeden "ľahký" ultramaratón po najbližších kopcoch ... len tak, pre radosť a potešenie ... pretože si bol na to stvorený.


Veľmi potešila aj časť, v ktorej vyzdvihuje jedného z "najväčších" vytrvalcov všetkých čias - Emila Zátopka. Okrem neho nám v krátkosti prerozpráva príbehy mnohých iných elitných vytrvalcov, vytrvalkýň, trénerov a profesorov, napr. príbeh Scotta Jureka, alebo príbeh "bruji" (čarodejnice) Ann Trasonovej, či "surférov" Jenn a Billyho, prof. Vigila, dr. Brembla a jeho študenta Davida Carriera, ale aj niektorých Tarahumarov.


Jediné, čo mi na knihe vadí, je že Chris sa odvoláva na rôzne výskumy a články, avšak nikde som nenašiel odkaz na zdrojový dokument, takže tomu môžme, ale aj nemusíme veriť. Určite by ma potešilo si prečítať niektorý z pôvodných článkov, ktoré v knihe spomína. Zvýšilo by to tak hodnotu knihy ešte viac, aj keď už teraz je veľmi vysoká a niet divu, že sa z nej stal celosvetový bestseller.


Knihu odporúčam každému, kto rád číta o športe a najmä o behaní. Je to naozaj úžasné čítanie, ktoré by človek najradšej prečítal na jeden raz lebo ťa stále zaujíma, čo nastane a čo nové sa dozvieš, tak je napísaná táto geniálna kniha.


Kniha Stvorení pre beh (Born to run) od Christophera McDougla (klikni na link) je dostupná v našom kníhkupectve so športovou literatúrou.


Taktiež k dispozícii je aj v českej verzií Zrození k behu.


Autor:


Mgr. Michal Pataky


Komentáre

komentáre